Technologia

Czy ANC jest dobre dla słuchu i zdrowia?

Czy ANC jest dobre dla słuchu i zdrowia?

Aktualnie technologia ANC stała się coraz bardziej popularna w różnego rodzaju urządzeniach audio, takich jak słuchawki czy głośniki. Dzięki tej technologii możliwe jest znaczne zmniejszenie hałasu z otoczenia, co przekłada się na wyższy komfort słuchania i lepszą jakość dźwięku.

reklama

Czym jest ANC?

ANC to skrót od Active Noise Cancellation (co można przetłumaczyć na „Aktywna Redukcja Szumów”). To technologia stosowana w wielu urządzeniach, takich jak słuchawki czy głośniki, która pozwala na „wyciszenie” dźwięków z otoczenia. Ale jak to realnie działa?

Technologia ANC działa poprzez wykorzystanie mikrofonów, które zbierają dźwięki z otoczenia, a następnie specjalny algorytm analizuje te dźwięki i generuje odwrotną falę dźwiękową, która jest emitowana przez głośnik w słuchawkach lub głośniku. Ta odwrotna fala dźwiękowa neutralizuje fale dźwiękowe z otoczenia, redukując poziom hałasu, który dociera do użytkownika.

W przypadku słuchawek z ANC, mikrofony są umieszczone na zewnętrznej powierzchni nauszników, zbierają dźwięki z otoczenia i generują falę dźwiękową, która neutralizuje dźwięki z otoczenia. W przypadku głośników z ANC, mikrofony są umieszczone w pobliżu głośników i zbierają dźwięki z otoczenia, a następnie generują odwrotną falę dźwiękową, która jest emitowana przez głośnik, neutralizując fale dźwiękowe z otoczenia.

reklama

Kiedy używasz urządzenia z technologią ANC, do Twojego ucha docierają dwie fale dźwiękowe – ta generowana przez ANC i ta z otoczenia. Fala dźwiękowa generowana przez ANC ma fazę przeciwną do fali dźwiękowej z otoczenia, a w połączeniu obie generują wspólną falę ze zredukowanym szumem. Dlatego ostateczny efekt jest taki, że wrażenie dźwięku z otoczenia jest znacznie zredukowane.

Dzięki temu technologia ANC pozwala na redukcję hałasu z otoczenia, co może być szczególnie przydatne w miejscach publicznych, ale też w samolotach czy w samochodzie. Należy pamiętać, że ANC nie zawsze działa idealnie i nie jest w stanie całkowicie wyeliminować wszystkich dźwięków z otoczenia.

Czytaj też:  Poradnik: co zrobić, by nie budzić się w nocy?

W słuchawkach z technologią ANC istnieje zawsze pewna opóźniona reakcja na fale dźwiękowe z otoczenia, ponieważ trzeba zbierać dźwięki z mikrofonów, przetwarzać je i generować odpowiednią odwrotną falę dźwiękową, a następnie emitować ją przez głośnik. Opóźnienie to może wpłynąć na jakość dźwięku w pewnym stopniu, szczególnie w przypadku szybko zmieniających się dźwięków w otoczeniu.

Czy ANC może negatywnie wpłynąć na słuch?

W zasadzie nie ma dowodów na to, że technologia ANC może mieć szkodliwy wpływ na nasz słuch, o ile jest używana z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta.

Trzeba tu podkreślić jedną rzecz – przy użyciu słuchawek z technologią ANC do Twoich uszu docierają fale dźwiękowe z otoczenia ORAZ fale, które mają je „wyeliminować”. Obie fale, po połączeniu, tworzą wspólną falę dźwiękową – różnicę pomiędzy falą dźwiękową z otoczenia oraz falą wygenerowną przez Twoje słuchawki. Czy to może negatywnie odbić się na Twoim słuchu? Wszystko zależy od sprzętu, jakiego używasz.

reklama

Jeśli używasz urządzenia z technologią ANC przez dłuższy czas, zwłaszcza na wysokim poziomie głośności, to nadal może to wpłynąć negatywnie na Twoje ucho. Dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta i nie słuchać muzyki zbyt głośno.

Warto również pamiętać, że ANC jest jedynie jednym ze sposobów, aby chronić słuch przed hałasem, a nie zastępuje on dobrych praktyk związanych z ochroną słuchu, takich jak unikanie ekspozycji na zbyt głośny hałas przez dłuższy czas.

Udostępnij

O autorze

Piszę o życiu, pracy i związkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *