Aktualności
0

Czy cena benzyny wzrośnie? Obajtek się wypowiedział

Od początku 2023 roku powraca wyższy VAT na energię i paliwo. Z końcem tego roku kończy obowiązywać tarcza antyinflacyjna. Zerowy podatek VAT obowiązuje jeszcze na żywność i będzie obowiązywał do 30 czerwca 2023 r.

VAT na paliwo w górę, ale jakie ceny paliwa?

O wzrost podatku VAT na paliwa został zapytany Daniel Obajtek na antenie RMF FM.

Ja nie chciałbym straszyć społeczeństwa – powiedział na antenie RMF Daniel Obajtek – Powrót VAT-u nie powinien mieć istotnego wpływu na cenę na naszych stacjach. – dodał

Często powtarzam, żebyśmy nie doprowadzali do paniki, nie ruszali na stacje w momencie, kiedy paliwo nie jest nam potrzebne – mówił w poniedziałek 19 grudnia 2022 roku Daniel Obajtek na antenie radia RMF.

Wyższy VAT na paliwa – czy wzrosną ceny?

Zrobimy wszystko, żeby cena była stabilna – obiecał Daniel Obajtek we wspomnianym wywiadzie. Czy można mu jednak zaufać w to, że ceny pozostaną bez zmian?

Ceny paliw już rosną. Jak zauważają analitycy firmy Reflex, badającej ceny paliw: Teraz rosną ceny paliw głównie na stacjach, które w największym stopniu wcześniej przełożyły obniżki z rynku hurtowego. Ponieważ w hurcie ceny ponownie zaczęły rosnąć, co najbardziej widać w przypadku oleju napędowego, w tygodniu przedświątecznym musimy liczyć się z ewentualnymi podwyżkami cen lub ich stabilizacją. To mogę być kilkugroszowe wahania cen w górę. Coraz mniejsze szanse są natomiast na wyraźnie tańsze tankowanie. 

Obecnie VAT na paliwo wynosi jeszcze 8%, jednak od początku 2023 roku będzie to już 23%.

Czytaj też:  Jaja drożeją: ceny o 75% w górę. Jakie są przyczyny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *