Podróż samochodem z dzieckiem może być dla rodziców stresująca, zwłaszcza gdy dziecko jest niespokojne lub marudne. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być zabranie ze sobą kilku prostych gier, które pozwolą zabawić dziecko i odwrócić jego uwagę od monotonii podróży. W poniższym tekście przedstawiamy kilka pomysłów na gry, które można zabrać ze sobą na podróż z dzieckiem samochodem.
reklama
Palambury
To może być gra dla starszych dzieci. Ta gra jest jak kalambury, w których zamiast pokazywać sobie hasła – podpowiadasz innym odpowiedź używając słów na literę P.
Na początek losujemy lub wymyślamy słowo, a następnie próbujemy przekazać podpowiedzi poprzez pojęcia, powiedzenia, przysłowia przez „P” początkowanych. Zadaniem reszty jest odgadnąć hasło. Osoba, która odgadnie hasło – wymyśla lub losuje swoje i próbuje je przekazać reszcie.
Poniżej pomocnicze zwroty (które – oczywiście – można też zastąpić innym pasującym słowem na P):
- Przewiń – gdy chcesz, by gracze podali inne słowo z tej samej kategorii
- Poprzednie – gdy coś blisko hasła już padło, ale gracze poszli w złą stronę
- Podobnie – gdy gracze są na dobrym tropie, ale np. odmiana jest nie ta
- Przeciwnie – pomocne gdy, łatwiej opisać przeciwieństwo niż samo hasło (np. podpowiedzią do hasła „kot” może być „pies przeciwnie”)
reklama
Widzę moim małym okiem…
„Widzę moim małym okiem…” to prosta gra, którą można grać podczas jazdy samochodem. Polega na szukaniu różnych rzeczy, które widzimy z okna samochodu. Jedna osoba mówi „Widzę moim małym okiem coś, co jest…” i podaje jakiś kolor lub inną charakterystykę rzeczy, którą chce, aby inni znaleźli. Pozostali gracze muszą zgadywać, o co chodzi, zadając pytania typu „czy to jest samochód?”, „czy to jest zielone?”, „czy to jest zwierzę?” itp. Kto pierwszy zgadnie, ten zostaje następnym „obserwatorem”. Gra ta rozwija spostrzegawczość i pamięć, a także umożliwia dzieciom ćwiczenie nazewnictwa i określania rzeczy według ich cech.
Dwadzieścia pytań
Jeden z graczy wymyśla jakąś rzecz, a pozostali muszą zgadywać, o co chodzi, zadając pytania, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”.
Można zadawać pytania typu „czy to jest zwierzę?”, „czy to jest rzecz, którą można jeść?”, „czy to jest rzecz, którą można dotknąć?” itp. Ma się tylko 20 pytań do zadania! Oczywiście, ten limit można zwiększyć.
reklama
Kto pierwszy zgadnie, ten zostaje następnym osobą, która wymyśla rzecz. Gra ta rozwija umiejętność dedukcji, a także umożliwia dzieciom ćwiczenie języka i logicznego myślenia.
Wyścig słów
„Wyścig słów” to gra polegająca na wymienianiu jak najwięcej słów z danej kategorii w jak najkrótszym czasie. Można np. zdecydować, że kategorią będą zwierzęta i każdy gracz musi jak najszybciej wymienić jak najwięcej nazw zwierząt (np. „pies, kot, królik, żaba, słoń”). Można też zrobić wersję z przyporządkowaniem słów do kategorii (np. „co to jest: słoń, pomarańcza, niebo?” – „zwierzę, owoc, kolor”). Gra ta rozwija szybkość myślenia, pamięć i zdolność do szybkiego przypominania sobie słów z danej kategorii, a także umożliwia dzieciom ćwiczenie słownictwa i klasyfikowania rzeczy według różnych cech.
Licz do 1000
„Licz do 1000” to prosta gra, w której gracze muszą jak najszybciej liczyć do 1000, zmieniając się co jakiś czas (np. co 10 liczb). Można zrobić wersję dla starszych dzieci, w której liczy się do 10000 lub więcej. Gra ta rozwija szybkość myślenia i zdolność do szybkiego liczenia, a także umożliwia dzieciom ćwiczenie matematyki i koncentracji. Można też zmienić zasady tak, aby gracze musieli liczyć w odwrotnej kolejności (np. od 1000 do 1) lub przeskakując za każdym razem kilka liczb – na przykład licząc tylko poprzez liczby nieparzyste (np. 1, 3, 5, 7, 9, 11 itp.).
Powodzenia!
reklama