Aktualności

Jaja drożeją: ceny o 75% w górę. Jakie są przyczyny?

Jaja drożeją: ceny o 75% w górę. Jakie są przyczyny?

Jeżeli na coś możemy się szykować, to na mniej jajecznicy i wypieków z jajkami w 2023 roku. Ceny jajek idą w górę.

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) w trzecim tygodniu sierpnia tego roku za klatkowe jajo klasy M płacono w skupie 40 groszy. Takie samo jajo kosztuje w trzecim tygodniu grudnia 70 groszy. Eksperci Izby nie spodziewają się, aby w krótkim czasie sytuacja mogła się poprawić.

Dlaczego jaja są droższe?

Jajka będą droższe i jest ku temu więcej, niż jeden powód. Dwie oczywiste przyczyny to wojna oraz wpływ innych części rynku na ceny żywności. Ukraina przed wojną była istotnym eksporterem jaj na nasz region. Dziś ten eksport jest ograniczony. Ceny jaj rosną również przez ceny paliw, prądu czy pasz. Koszt produkcji rośnie wraz ze wzrostami innych cen. Ale to nie jedyne źródła obecnej sytuacji.

Mniej kur w Polsce i Europie

Jak twierdzi w rozmowie z next.gazeta.pl Michał Koleśnikow, analityk PKO BP, ze względu na rosnące koszty producenci ograniczyli drastycznie liczbę kur nieśnych wstawianych do kurników. W Polsce w okresie kwiecień-lipiec wylęgło się o 20 proc. mniej piskląt kur nieśnych niż rok wcześniej. Po kilku miesiącach widzimy rezultat w postaci mniejszej podaży jaj na rynku.

Zgodnie z naszymi szacunkami potencjał produkcyjny w Polsce jest obecnie niższy o ponad 24 procent niż przed rokiem. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w innych krajach. Nasze obliczenia pokazują, że – przykładowo – w Niemczech kur nieśnych jest teraz mniej o około 50 procent niż rok temu o tej porze, a we Włoszech o 42 procentpodsumowuje Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Powraca wirus prasie grypy

Na świecie ponownie zaczyna szaleć wirus ptasiej grypy H5N1, o którym ogniskach którego szeroko informują już media w USA oraz Wielkiej Brytanii. Wirus prasie grypy dotarł również do Polski.

Czytaj też:  Co robi Sołtys? Zadania, obowiązki, ciekawostki

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii: Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia do 7 grudnia 2022 stwierdzono 36 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz 31 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich. Poprzednie, tj. 35 w 2022 r. ognisko HPAI u drobiu zostało stwierdzone 21 września 2022 r. w woj. łódzkim, a ostatnie ognisko u ptaków dzikich stwierdzono 6.12.2022. w woj. kujawsko-pomorskim.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *