Poradniki
0

Poradnik: jak łatwiej wstawać rano?

Wstawanie rano bywa dla wielu z nas trudnym zadaniem. Nieustannie przeciągając się w łóżku, trudno nam oprzeć się pokusie przesypiania budzika. Często zdarza się, że mimo wcześniejszego zaśnięcia, rano budzi nas uczucie zmęczenia i brak energii. Czy istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie z problemem ze wstawaniem rano? Okazuje się, że tak. W artykule przedstawimy kilka prostych i skutecznych sposobów, dzięki którym poradzisz sobie z trudnościami z wstawaniem rano i zaczniesz dzień z pozytywnym nastawieniem!

reklama

Przyczyny problemów ze wstawaniem

Może być wiele przyczyn trudności z wstawaniem rano. Oto kilka możliwych powodów:

 1. Niedostateczna ilość snu: jeśli nie dostajesz wystarczająco dużo snu, możesz czuć się zmęczony i mieć trudności z wstawaniem rano.
 2. Nieregularny tryb snu: jeśli twoje godziny snu są nieregularne lub zmieniasz je często, może być trudno dla twojego ciała dostosować się do różnych pór snu i wstawania.
 3. Zaburzenia snu: jeśli cierpisz na zaburzenia snu, takie jak bezsenność lub zaburzenie snu fazowego, możesz mieć trudności z zasypianiem lub wstawaniem rano.
 4. Stres: stres może utrudniać zasypianie i sprawiać, że będziesz mieć trudności z wstawaniem rano.
 5. Czynniki fizjologiczne: niektóre osoby mogą mieć trudności z wstawaniem rano z powodu chorób takich jak depresja czy niedoczynność tarczycy.
 6. Nieodpowiednie warunki do spania: zbyt jasne lub zbyt ciepłe warunki w sypialni mogą utrudniać zasypianie i sprawiać, że będziesz mieć trudności z wstawaniem rano.

reklama

Jak poradzić sobie z problemem ze wstawaniem?

Problemy ze wstawaniem często łączą się z problemami ze snem – nasz poranek jest odzwierciedleniem naszej nocy. Jeżeli to też Twój problem, to przeczytaj nasze teksty o tym, jak poradzić sobie z problemami z zasypianiem oraz jak poradzić sobie z wybudzaniem się w nocy.

Ustal stałą porę wstawania i kładzenia się spać

To wymaga dużego samozaparcia i wytrwałości, ale nie ma lepszego sposobu na to, by zacząć walczyć z problemami ze wstawaniem. Ustalenie stałej pory wstawania i kładzenia się spać może pomóc twojemu ciału ustalić rytuał i ułatwić wstawanie rano. Może to oznaczać kładzenie się spać i wstawanie o tej samej porze codziennie, nawet w weekendy. Wymaga to rezygnacji z niektórych aktywności wieczorem lub planowania dodatkowego czasu na sen, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu!

Znajdź balans pomiędzy zapewnieniem sobie wystarczającej ilości snu, a unikaniem spania zbyt długo, co może utrudnić wstawanie rano. Ustalenie rytuału snu może wymagać trochę prób i błędów, ale po pewnym czasie może to stać się naturalnym elementem twojego codziennego trybu życia i pomóc ci lepiej radzić sobie z problemem ze wstawaniem.

reklama

Używaj budzika z funkcją rozświetlania

Budzik z funkcją rozświetlania to budzik, który stopniowo rozjaśnia pokój, gdy nadchodzi czas wstawania. Może to być wyposażony w specjalną lampkę lub diody LED, które stopniowo rozjaśniają pokój. Taki budzik może pomóc twojemu ciału stopniowo przygotować się do wstawania, co może być łatwiejsze niż budzenie się nagle ostro rozbrzmiewającym budzikiem. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które mają trudności z wstawaniem rano lub czują się zmęczone po przebudzeniu. Możesz ustawić budzik na kilka minut wcześniej, aby dać sobie czas na stopniowe wybudzenie się i przygotowanie do dnia.

Stwórz motywujący rytuał na lepsze wkroczenie w nowy dzień

Stworzenie motywującego rytuału porannego to sposób na to, aby zacząć dzień z pozytywnym nastawieniem i lepiej poradzić sobie ze wstawaniem rano. Może to być np. krótka sesja jogi lub rozciągania, relaksująca kawa lub herbatka, kilka minut medytacji lub modlitwy, czytanie inspirującej książki lub słuchanie muzyki. Ważne jest, aby wybrać coś, co sprawi ci przyjemność i pozwoli ci się zrelaksować i przygotować do dnia. Coś, co chcesz zrobić! Rytuał ten możesz dostosować do swoich potrzeb i preferencji i trzymać się go każdego dnia, aby pomóc sobie poradzić z problemem ze wstawaniem.

Czytaj też:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca? 5 porad!

Inne pomysły na motywujące rytuały poranne mogą być np.:

 1. Szybki spacer lub joga: ruch na świeżym powietrzu lub lekka aktywność fizyczna mogą pobudzić ciało i umysł i pomóc ci lepiej poradzić sobie ze wstawaniem rano.
 2. Relaksująca kąpiel lub prysznic: chłodny prysznic lub ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych lub soli ziołowych mogą pomóc ci się zrelaksować i przygotować do dnia.
 3. Słuchanie muzyki lub audycji: słuchanie ulubionej muzyki lub interesującej audycji radiowej może pomóc ci się zrelaksować i rozluźnić przed wstawaniem.
 4. Planowanie dnia: rozpisanie sobie listy zadań lub planu na cały dzień może pomóc ci skupić się i lepiej zorganizować swój czas.
 5. Modlitwa lub medytacja: chwila spokoju i skupienia może pomóc ci się zrelaksować i lepiej poradzić sobie ze stresem i wyzwaniami dnia.

Ważne jest, aby znaleźć coś, co sprawi ci przyjemność i pomoże ci zacząć dzień z pozytywnym nastawieniem. Rytuał ten możesz dostosować do swoich potrzeb i preferencji i trzymać się go każdego dnia, aby pomóc sobie poradzić z problemem ze wstawaniem.

reklama

Staraj się unikać drzemek w ciągu dnia

Drzemki w ciągu dnia mogą być odświeżające i pomóc ci zregenerować siły, ale mogą również utrudniać zasypianie w nocy i utrudniać wstawanie rano. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć ilość drzemek w ciągu dnia lub unikać ich całkowicie, szczególnie tuż przed snem. Drzemki mogą bowiem spowodować, że ciało będzie miało trudności z zaśnięciem w nocy, ponieważ będzie miało mniej zapotrzebowania na sen. Jeśli jesteś zmęczony w ciągu dnia i czujesz potrzebę zdrzemnienia się, może być lepszym rozwiązaniem wybranie się na spacer lub wykonanie lekkiej aktywności fizycznej, niż pozwolenie sobie na drzemkę.

Ustaw budzik w mniej dostępnym miejscu

Ustawienie budzika w miejscu, do którego będziecie musieli wstać, aby wyłączyć alarm, może być skutecznym sposobem na poradzenie sobie z problemem ze wstawaniem. Po prostu ustawiasz budzik w miejscu, które wymusi na tobie wstanie. Może to być na przykład daleki kąt pokoju, inne pomieszczenie lub kuchnia. Dzięki temu, gdy budzik zadzwoni, będzie trzeba wstać. To może pomóc Wam się rozbudzić i unikniecie ryzyka wrócenia do snu.

reklama

Może to być szczególnie pomocne dla osób, które mają trudności z wstawaniem rano i często „przesypiają” swój budzik. Ustawienie budzika w innym miejscu niż twoja sypialnia może pomóc ci wyjść z trybu snu i pobudzić twoje ciało do działania.

Może to być szczególnie skuteczne, jeśli połączysz to z innymi strategiami, takimi jak ustalenie rytuału snu lub stworzenie motywującego rytuału porannego. Nie ustawiaj jednak budzika zbyt daleko, ponieważ możesz go po prostu nie usłyszeć!

Zaplanuj swój poranek

Zaplanowanie poranka to dobry sposób na to, aby lepiej poradzić sobie ze wstawaniem z łóżka. Może to być np. rozpisanie sobie listy zadań na cały dzień lub ustalenie konkretnych celów, które chcesz osiągnąć. Takie planowanie pozwoli ci skupić się i lepiej zorganizować swój czas, co może pomóc ci zmotywować się do wstawania z łóżka.

Przygotuj też wszystko, czego będziesz potrzebować na następny dzień rano: ubranie, śniadanie, lunch, itp. Dzięki temu rano nie będziecie musieli tracić czasu na poszukiwaniu rzeczy i szybciej ruszycie ze swoimi sprawami. Aha, nie wyklucza to zrobienia swojego motywującego rytuału!

Ważne jest, aby planować swój poranek z wyprzedzeniem i trzymać się ustalonego planu, aby lepiej poradzić sobie ze wstawaniem z łóżka.

Powodzenia!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *