Historia

Skąd się wzięły obrączki i dlaczego nosimy je na prawej ręce?

Skąd się wzięły obrączki i dlaczego nosimy je na prawej ręce?

Noszenie obrączki ślubnej jest symbolem miłości i wierności małżeńskiej na całym świecie. Choć w większości krajów zachodnich obrączki nosi się na lewej ręce, istnieje wiele miejsc, gdzie tradycja ta wygląda inaczej. Przyjrzyjmy się krajom, w których obrączkę nosi się na prawej ręce, oraz powodom tych zwyczajów.

reklama

Tradycje i Mity – kto wymyślił obrączki?

Obrączki ślubne są bogate w symbolikę. Krąg jest uniwersalnym symbolem wieczności i nieskończoności, a materiał, z którego wykonana jest obrączka – często złoto – symbolizuje czystość, wartość i trwałość. Wymiana obrączek podczas ceremonii ślubnej jest aktem wzajemnego zobowiązania się do miłości i wierności na całe życie. To piękny symbol, ale kto go tak skonstruował?

Uważa się, że pierwsze obrączki ślubne pojawiły się w starożytnym Egipcie. Relikty sprzed 6000 lat, w tym zwoje papirusowe, wskazują na wymianę między małżonkami splecionych pierścieni konopi lub trzcin. Egipcjanie wierzyli, że krąg jest symbolem wieczności, a pierścień oznaczał wieczną miłość małżonków. To właśnie w Egipcie narodził się zwyczaj noszenia obrączki na serdecznym palcu lewej ręki, ponieważ uważano, że ten palec otaczała specjalna żyła, zwana „Vena amoris”, która była połączona bezpośrednio z sercem.

Zwyczaj noszenia obrączek na palcu serdecznym lewej ręki został przejęty przez starożytnych Greków i Rzymian. Obrączki były początkowo związane z posagiem małżeńskim, a później z obietnicą wierności. W Rzymie obrączki były również symbolem własności – mąż dawał je żonie jako znak, że jest ona pod jego opieką. Obrączki były często wykonane z żelaza, co miało symbolizować siłę i trwałość małżeństwa.

reklama

W średniowiecznej Europie obrączki ślubne zaczęły nabierać bardziej duchowego znaczenia. Obrączki były często ozdabiane symbolami religijnymi, a sam akt wymiany obrączek stał się integralną częścią ceremonii ślubnej. W Kościele katolickim obrączki były błogosławione przez księdza, co miało dodatkowo uświęcić związek małżeński.

Na Bliskim Wschodzie obrączki miały czasami skomplikowaną konstrukcję, składającą się z kilku kawałków, które po złożeniu tworzyły spójny pierścień. Było to celowe! W przypadku zdjęcia pierścienia przez żonę mąż wiedziałby o tym, ponieważ trudno było go prawidłowo złożyć. Takie obrączki miały na celu zapobieganie niewierności i symbolizowały zaufanie oraz odpowiedzialność w małżeństwie.

Znane są też pierścienie przedstawiające dwie splecione ręce, które były noszone w Europie prawdopodobnie od czasów antycznych. Takie pierścienie symbolizowały jedność i wzajemne oddanie małżonków. Były popularne szczególnie w okresie renesansu i były uważane za wyraz głębokiego związku między mężem a żoną.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie początkowo obrączki były noszone tylko przez żony. Dopiero w XX wieku stały się powszechne dla obojga małżonków. To zjawisko było częściowo wynikiem wpływów kulturowych oraz zmian społecznych, które promowały równość płci i wzajemne zobowiązania małżeńskie.

reklama

Dlaczego w Polsce nosimy obrączkę na prawej ręce?

W Polsce obrączki ślubne tradycyjnie nosi się na prawej ręce, chociaż kiedyś było inaczej. Wbrew niektórym opiniom, noszenie obrączki na prawej ręce nie ma nic wspólnego z postsowieckimi zwyczajami. Można nawet powiedzieć, że ten zwyczaj ma głęboko patriotyczne korzenie!

Czytaj też:  Czego życzyć Parze Młodej na ślubie?

Choć kiedyś Polacy nosili obrączkę na lewej ręce, to tradycja ta zmieniła się po Powstaniu Styczniowym (1863-1864). Na znak żałoby po ojczyźnie, która utraciła niepodległość, nie tylko wdowy, ale także małżonkowie zaczęli przekładać obrączki z lewej na prawą dłoń. Ten gest symbolizował smutek i żałobę po utraconej wolności i był wyrazem solidarności z narodem.

Obecnie w Polsce obrączki ślubne nosi się na serdecznym palcu prawej ręki. Oczywiście, u niektórych osób w Polsce wciąż można zobaczyć obrączkę na lewej ręce. Często dzieje się tak w czasie żałoby po współmałżonku, obrączkę przenosi się na lewą rękę.

W jakich krajach poza Polską nosi się obrączkę na prawej ręce?

Obrączki ślubne noszone są na serdecznym palcu prawej ręki w wielu krajach, w tym w Polsce, Austrii, Niemczech, Norwegii, Danii, Grecji, Hiszpanii, Indiach, Chile, Wenezueli, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Węgrzech, Holandii, Islandii, Serbii, Macedonii Północnej, Czarnogórze i Bułgarii.

Ale dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się kilku przykładom!

Niemcy

W Niemczech obrączki ślubne nosi się na prawej ręce, co wynika z protestanckich wpływów i historycznych norm kulturowych. Podczas Reformacji w XVI wieku, protestanci zaczęli nosić obrączki na prawej ręce, aby odróżnić się od katolików. Dziś jest to powszechnie przyjęta praktyka w Niemczech.

reklama

Rosja

W Rosji tradycja noszenia obrączki na prawej ręce ma korzenie w prawosławnej tradycji chrześcijańskiej. Prawosławie uznaje prawą stronę za symbol prawdy i prawidłowości. Obrączka noszona na prawej ręce jest zatem znakiem prawdziwej miłości i wierności.

Grecja

W Grecji, podobnie jak w innych krajach prawosławnych, obrączki nosi się na prawej ręce. Grecki Kościół Prawosławny zaleca ten zwyczaj jako symbol wiary i prawdy. Podczas ceremonii ślubnej, ksiądz zakłada obrączki na prawe palce młodej pary, co ma podkreślać ich związek przed Bogiem.

Hiszpania

W Hiszpanii, zwłaszcza w Katalonii i Walencji, tradycyjnie nosi się obrączkę na prawej ręce. Ta praktyka jest związana z historycznymi i religijnymi wpływami, choć w niektórych regionach Hiszpanii można spotkać się z różnorodnością w tej kwestii.

Norwegia

W Norwegii obrączki nosi się na prawej ręce, co wynika z protestanckich tradycji. W czasach Reformacji w Skandynawii przyjęto wiele zwyczajów, które miały na celu odróżnienie się od Kościoła katolickiego, w tym noszenie obrączek na prawej ręce.

reklama

Kraje, w których nosi się obrączkę na lewej ręce

Na lewej ręce obrączkę ślubną nosi się w takich krajach jak Francja, Belgia, Szwajcaria, Irlandia, Wielka Brytania, Walia, Szkocja, Szwecja, Finlandia, Czechy, Słowacja, Rumunia, Mołdawia, Chorwacja, Włochy, Słowenia, Turcja, Cypr, Brazylia, Portugalia, Egipt, Iran, Meksyk, USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Chiny i Korea Południowa.

Udostępnij

O autorze

Piszę o życiu i prezentuję przepisy na różne smaczne rzeczy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *