Poradniki
0

Urządzanie mieszkania: jak to zrobić dobrze?

Jak dobrze urządzić mieszkanie? Jeśli chodzi o urządzanie mieszkania, nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jednak istnieją pewne ogólne zasady, które mogą pomóc Ci stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze.

reklama

Zaplanuj przestrzeń w swoim mieszkaniu

Przed rozpoczęciem urządzania mieszkania warto zastanowić się nad tym, jak chcesz, aby wyglądało i jakie funkcje ma spełniać. To pozwoli Ci lepiej zaaranżować poszczególne pomieszczenia i dobrać odpowiednie meble i dodatki.

Zastanów się czego oczekujesz od przestrzeni, w której się znajdujesz. Spróbuj tak rozplanować mieszkanie, by nie mieszać jego funkcji. Czy w Twojej kawalerce da się ustawić meble tak, by stworzyć strefy do różnych elementów życia – jedzenia, spania, pracy i relaksu? Prawdopodobnie tak! Dobre rozmieszczenie mebli pomoże Ci to osiągnąć.

Spróbuj narysować na kartce w kratkę rzut swojego mieszkania w skali (np 1 cm to pół metra) i spróbuj rozmieścić wszystkie potrzebne Ci meble. Pamiętaj o tym, że trzeba pomiędzy nimi wygodnie się przemieszczać – czasem mniej znaczy lepiej. Po kilku próbach możesz znaleźć układ idealny!

Odpowiednie dobranie kolorów to podstawa

Barwy wpływają na nasze samopoczucie i mogą optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Dlatego warto postawić na stonowane, neutralne kolory, które będą tworzyć spokojną przestrzeń, w której chce się przebywać. Zbyt ostre kolory mogą nie sprawdzić się na dłuższą metę.

reklama

Jeżeli nie masz pomysłu na kolor ścian – postaw na klasyczną biel. To najbardziej wdzięczny kolor, który pasuje do wszystkich mebli i dodatków.

Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania

Małe mieszkania mogą szybko stać się przytłoczone różnymi gratami, jeśli nie będzie w nich odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania rzeczy. Możesz zainwestować w meble z szufladami i półkami lub wybrać meble na wymiar, które idealnie wpasują się w przestrzeń twojego mieszkania.

Czytaj też:  Życzenia na ślub - 15+ inspiracji

Znajdź meble, które mogą mieć funkcję schowka. Otwierana kanapa to też miejsce na pościel czy ręczniki. Łóżko na nóżkach sprawia, że możesz pod nim schować pokrowiec z nieużywanymi ubraniami. Wybierając meble pomyśl też o tym, czy pomogą Ci przechowywać rzeczy!

reklama

Dopasuj styl mebli do stylu całego mieszkania

Ważne, aby meble były spójne stylistycznie z resztą mieszkania. Jeśli twoje mieszkanie jest w nowoczesnym budynku, to meble w stylu gdańskim raczej nie będą najlepiej pasowały. Jeżeli mieszkasz w starej, pięknej kamienicy, to może warto poszukać czegoś naturalnego, niż mebli z płyty wiórowej z fikuśną okleiną.

Wybieraj meble, które Ci się podobną, ale też będą pasować do wnętrza.

Pamiętaj o oświetleniu

Odpowiednie oświetlenie może znacząco wpłynąć na wygląd i atmosferę mieszkania. Dobre oświetlenie może pomóc w poprawie nastroju i samopoczucia! Odpowiednio dobrane i zaprojektowane oświetlenie może nadać wnętrzu ciekawy wygląd i sprawić, że będzie ono wyglądać bardziej atrakcyjnie. Rozmieść oświetlenie w taki sposób, aby równomiernie oświetlało całe wnętrze i nie tworzyło cieni.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *