Poradniki

Urządzanie mieszkania: jak to zrobić dobrze?

Urządzanie mieszkania: jak to zrobić dobrze?

Jak dobrze urządzić mieszkanie? Jeśli chodzi o urządzanie mieszkania, nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jednak istnieją pewne ogólne zasady, które mogą pomóc Ci stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze.

reklama

Zaplanuj przestrzeń w swoim mieszkaniu

Przed rozpoczęciem urządzania mieszkania warto zastanowić się nad tym, jak chcesz, aby wyglądało i jakie funkcje ma spełniać. To pozwoli Ci lepiej zaaranżować poszczególne pomieszczenia i dobrać odpowiednie meble i dodatki.

Zastanów się czego oczekujesz od przestrzeni, w której się znajdujesz. Spróbuj tak rozplanować mieszkanie, by nie mieszać jego funkcji. Czy w Twojej kawalerce da się ustawić meble tak, by stworzyć strefy do różnych elementów życia – jedzenia, spania, pracy i relaksu? Prawdopodobnie tak! Dobre rozmieszczenie mebli pomoże Ci to osiągnąć.

Spróbuj narysować na kartce w kratkę rzut swojego mieszkania w skali (np 1 cm to pół metra) i spróbuj rozmieścić wszystkie potrzebne Ci meble. Pamiętaj o tym, że trzeba pomiędzy nimi wygodnie się przemieszczać – czasem mniej znaczy lepiej. Po kilku próbach możesz znaleźć układ idealny!

Odpowiednie dobranie kolorów to podstawa

Barwy wpływają na nasze samopoczucie i mogą optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Dlatego warto postawić na stonowane, neutralne kolory, które będą tworzyć spokojną przestrzeń, w której chce się przebywać. Zbyt ostre kolory mogą nie sprawdzić się na dłuższą metę.

reklama

Jeżeli nie masz pomysłu na kolor ścian – postaw na klasyczną biel. To najbardziej wdzięczny kolor, który pasuje do wszystkich mebli i dodatków.

Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania

Małe mieszkania mogą szybko stać się przytłoczone różnymi gratami, jeśli nie będzie w nich odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania rzeczy. Możesz zainwestować w meble z szufladami i półkami lub wybrać meble na wymiar, które idealnie wpasują się w przestrzeń twojego mieszkania.

Czytaj też:  Jak skutecznie odpocząć po ciężkim dniu pracy?

Znajdź meble, które mogą mieć funkcję schowka. Otwierana kanapa to też miejsce na pościel czy ręczniki. Łóżko na nóżkach sprawia, że możesz pod nim schować pokrowiec z nieużywanymi ubraniami. Wybierając meble pomyśl też o tym, czy pomogą Ci przechowywać rzeczy!

reklama

Dopasuj styl mebli do stylu całego mieszkania

Ważne, aby meble były spójne stylistycznie z resztą mieszkania. Jeśli twoje mieszkanie jest w nowoczesnym budynku, to meble w stylu gdańskim raczej nie będą najlepiej pasowały. Jeżeli mieszkasz w starej, pięknej kamienicy, to może warto poszukać czegoś naturalnego, niż mebli z płyty wiórowej z fikuśną okleiną.

Wybieraj meble, które Ci się podobną, ale też będą pasować do wnętrza.

Pamiętaj o oświetleniu

Odpowiednie oświetlenie może znacząco wpłynąć na wygląd i atmosferę mieszkania. Dobre oświetlenie może pomóc w poprawie nastroju i samopoczucia! Odpowiednio dobrane i zaprojektowane oświetlenie może nadać wnętrzu ciekawy wygląd i sprawić, że będzie ono wyglądać bardziej atrakcyjnie. Rozmieść oświetlenie w taki sposób, aby równomiernie oświetlało całe wnętrze i nie tworzyło cieni.

reklama

Udostępnij

O autorze

Piszę o podróżach, związkach i życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *