Aktualności

Czy to coś zmieniło? Polska po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Czy to coś zmieniło? Polska po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Czy wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 9 czerwca 2024 r., pokazują zmiany na polskiej scenie politycznej? Chłodna ocena tych wyborów pozwala dostrzec nie tylko lekkie przesunięcia w preferencjach wyborców, ale także pojawienie się nowych sił politycznych. Przyjrzyjmy się szczegółowo, kogo wybraliśmy do PE. Przeczytajcie naszą analizę.

reklama

Wyniki wyborów do europarlamentu w Polsce

Koalicja Obywatelska (KO) uzyskała najlepszy wynik, zdobywając 37,06% głosów i 21 mandatów. To pierwszy raz od 10 lat, kiedy ta formacja przyciągnęła najwięcej wyborców. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z wynikiem 36,16%, co przyniosło im 20 mandatów. Trzecie miejsce zajęła Konfederacja, uzyskując 12,08% głosów i 6 mandatów. Trzecia Droga zdobyła 6,91% głosów, co przełożyło się na 3 mandaty, podobnie jak Lewica, która uzyskała 6,30% głosów. Bezpartyjni Samorządowcy i Polexit nie przekroczyli 5-procentowego progu wyborczego, zdobywając odpowiednio 0,93% i 0,25% głosów.

Kto wybiera najwięcej europosłów?

W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego Polska wprowadzi 53 deputowanych. Najwięcej przedstawicieli do PE wybrali mieszkańcy okręgu obejmującego Warszawę i okoliczne powiaty – 8 mandatów. Najmniej, po 2 mandaty, przypadło na okręgi w województwach: zachodniopomorskim i lubuskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim oraz łódzkim.

Frekwencja wyborcza w wyborach do PE 2024

Średnia frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce wyniosła 40,65%, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii wyborów do PE w Polsce. Pięć lat temu frekwencja była wyższa, osiągając 45,68%.

Więcej wyborców poszło do urn w październiku 2023 r. i kwietniu 2024 r., podczas wyborów parlamentarnych i samorządowych. Trzeba jednak ostrzegać się przed porównaniami tych trzech wyborów. Ci, którzy stracili w wyborach do sejmu i senatu, w tych wyborach zyskali. Mowa tu o Konfederacji. Czy to dziwne? Nie. Konfederacja ma swój oddany elektorat, który tym razem był dużo istotniejszą częścią wszystkich wyborców, którzy poszli do urn. Sukces należy więc odtrąbić, ale czy to faktycznie pokazuje istotną zmianę w naszej krajowej polityce?

reklama

Czy pierwsze miejsce na liście wyborczej jest ważniejsze?

Wśród nowo wybranych deputowanych z Polski dominują mężczyźni – 38 osób, co stanowi ponad 71% ogółu. Do Brukseli pojedzie również 15 kobiet, głównie z KO (7) i PiS (5). Konfederacja wprowadziła 2 kobiety, a Lewica jedną. Trzecia Droga nie ma żadnej kobiety wśród swoich reprezentantów. Średni wiek przedstawicieli Polski w PE wynosi ponad 51 lat. Najmłodszą reprezentację wysyła Konfederacja, a najstarszą Koalicja Obywatelska.

Ponad 62% osób, które uzyskały mandat, startowało z pierwszych miejsc na listach poszczególnych komitetów, jednak do PE dostali się też kandydaci startujący z dalszych pozycji, jak Michał Szczerba (KO), Waldemar Buda (PiS) i Jacek Ozdoba (PiS). Szczególnie wyróżnia się wynik Waldemara Budy, który z miejsca w połowie listy uzyskał jedyny mandat dla PiS w województwie łódzkim.

Czytaj też:  Czy cena benzyny wzrośnie? Obajtek się wypowiedział

Kto został wybrany do europarlamentu?

Do Brukseli przeniosą się m.in. politycy, którzy niedawno pełnili funkcje ministerialne z Koalicji Obywatelskiej. Wśród nich są Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński, Krzysztof Hetman i Borys Budka. Ten ostatni zdobył 334 842 głosy, najwięcej ze wszystkich kandydatów w skali kraju.

Lewica wysyła do Brukseli i Strasburga byłych wiceministrów: Joannę Scheuring-Wielgus i Krzysztofa Śmiszka.

reklama

Debiutanci w europarlamencie

W ubiegłej kadencji polska delegacja do europarlamentu liczyła 52 parlamentarzystów. 21 z nich powróci do Brukseli, a 32 osoby będą debiutantami. Konfederacja wprowadziła do PE sześciu nowych deputowanych, co jest ich pierwszym sukcesem w tych wyborach. Wśród nich znalazła się Ewa Zajączkowska-Hernik, która zdobyła mandat z drugiej pozycji na warszawskiej liście. Parlament Europejski opuszcza natomiast Ryszard Czarnecki (PiS), który był europosłem przez 20 lat. Jego miejsce zajmie Marlena Maląg (PiS), była ministra rodziny i polityki społecznej. W tegorocznych wyborach zakończyła się „era premierów” w polskiej delegacji do PE – do Brukseli powrócą tylko Beata Szydło (PiS) i Ewa Kopacz (PO). Jerzy Buzek i Leszek Miller nie kandydowali, a Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka nie uzyskali mandatów.

Wyniki tych wyborów wskazują na dynamiczne zmiany w polskiej scenie politycznej oraz rosnącą aktywność nowych formacji politycznych. Koalicja Obywatelska po latach odzyskała dominującą pozycję, a Konfederacja po raz pierwszy wprowadziła swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, co może zwiastować nową erę w polskiej polityce europejskiej.

reklama

Europosłowie z Koalicji Obywatelskiej

  1. Magdalena Adamowicz
  2. Bartosza Arłukowicz
  3. Krzysztof Brejza
  4. Borys Budka
  5. Andrzej Buła
  6. Kamila Gasiuk-Pihowicz
  7. Andrzej Halicki
  8. Dariusz Joński
  9. Marcin  Kierwiński
  10. Łukasz Kohut
  11. Ewa Kopacz
  12. Janusz  Lewandowski
  13. Elżbieta Łukacijewska
  14. Jagna Marczułajtis-Walczak
  15. Mirosława Nykiel
  16. Jacek Protas
  17. Bartłomiej Sienkiewicz
  18. Michał Szczerba
  19. Michał Wawrykiewicz
  20. Marta Wcisło
  21. Bogdan Zdrojewski

reklama

Europosłowie z Prawa i Sprawiedliwości

  1. Adam Bielan
  2. Tobiasz Bocheński
  3. Joachim Brudziński 
  4. Waldemar Buda
  5. Michał Dworczyk
  6. Małgorzata Gosiewska
  7. Patryk Jaki
  8. Mariusz Kamiński
  9. Marlena Maląg
  10. Arkadiusz Mularczyk
  11. Piotr Müller 
  12. Daniel Obajtek
  13. Jacek Ozdoba
  14. Bogdan Rzońca
  15. Beata Szydło
  16. Dominik Tarczyński
  17. Maciej Wąsik
  18. Jadwiga Wiśniewska
  19. Anna Zalewska
  20. Kosma Złotowski

reklama

Europosłowie z Konfederacji

  1. Grzegorz Braun
  2. Anna Bryłka
  3. Tomasz Buczek
  4. Marcin Sypniewski
  5. Stanisław Tyszka
  6. Ewa Zajączkowska‑Hernik

Europosłowie z Trzeciej Drogi – Polski 2050 i PSL

  1. Krzysztof Hetman
  2. Adam Jarubas
  3. Michał Kobosko

reklama

Europosłowie z Lewicy

  1. Robert Biedroń
  2. Joanna Scheuring-Wielgus
  3. Krzysztof Śmiszek

Udostępnij

O autorze

Piszę o życiu, pracy i związkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *