Praca

Jak przygotować dobre CV? Praktyczne porady

Jak przygotować dobre CV? Praktyczne porady

Przygotowanie dobrego CV jest ważnym krokiem w procesie poszukiwania pracy. CV jest w końcu reklamą każdego z nas, którą podsyłamy potencjalnemu pracodawcy. Nie oznacza to, że mamy kogoś „nabrać” na to, by nas zatrudnił – zdecydowanie nie zachęcamy do kłamania w CV – ale oznacza, że mamy przedstawić się od jak najlepszej strony. Jak przekonać do siebie potencjalnego rekrutera?

reklama

Przeczytaj kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci przygotować skuteczne CV!

Struktura CV – zadbaj o wygląd

CV powinno być czytelne i przejrzyste. Używaj jednolitego fontu i odpowiednich odstępów między sekcjami.

Nie mniej ważny jest układ CV. Oto kolejność elementów w CV – struktura, która może być dobrym punktem wyjścia:

  1. Nagłówek z imieniem i nazwiskiem oraz danymi kontaktowymi, takimi jak adres e-mail i numer telefonu.
  2. Krótka, ale treściwa prezentacja, w której opisujesz swoje doświadczenie zawodowe, umiejętności i cele zawodowe. Możesz też dodać informacje o swoich najważniejszych osiągnięciach i specjalizacjach.
  3. Sekcja z doświadczeniem zawodowym: W tej sekcji należy opisać swoje dotychczasowe stanowiska pracy, podając ich nazwy, daty trwania oraz opisując obowiązki i osiągnięcia. Możesz też dodać informacje o firmie lub instytucji, w której pracowałeś. Opisz je w kolejności od najnowszego do najmniej ważnego.
  4. Sekcja z wykształceniem: W tej sekcji należy podać informacje o ukończonych szkołach i uczelniach, a także otrzymanych tytułach i stopniach naukowych. Skup się na tym, co ważne – ukończona podstawówka nikomu nie imponuje, można ją pominąć. Możesz też dodać informacje o kursach i szkoleniach, które odbyłeś.
  5. Sekcja z umiejętnościami: W tej sekcji należy wymienić swoje umiejętności zawodowe i osobiste, które mogą być istotne dla potencjalnego pracodawcy. Możesz wymienić znajomość języków obcych, posiadane prawo jazdy, umiejętność obsługi komputera lub innych narzędzi czy programów, a także umiejętności miękkie, takie jak np. umiejętność pracy w zespole czy komunikatywność.
  6. Seksja z dodatkowymi informacjami: W tej sekcji możesz dodać informacje o swoich zainteresowaniach, hobby czy działalnościach dodatkowych, które mogą być istotne dla potencjalnego pracodawcy.

Do CV możesz dodać też zdjęcie do CV, choć nie jest to konieczne. W innym tekście piszemy o tym jak dobrać odpowiednią fotografię do CV.

reklama

Opisz swoje mocne strony w CV

W CV należy przedstawić swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności, które są najważniejsze dla danego stanowiska. Nie musisz opisywać każdego swojego doświadczenia zawodowego – wybierz te, które są najbardziej istotne dla wybranego, potencjalnego pracodawcy.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  1. Skup się na swoich najważniejszych atutach: W CV należy przedstawić swoje najważniejsze atuty i umiejętności, które są istotne dla danego stanowiska. Możesz wymienić np. znajomość języków obcych, umiejętność obsługi komputera czy specjalistyczne umiejętności zawodowe.
  2. Używaj konkretnych przykładów: Opisując swoje mocne strony, używaj konkretnych przykładów i liczb, które pomogą potencjalnemu pracodawcy lepiej zrozumieć, co potrafisz. Na przykład, zamiast pisać „jestem dobrym komunikatorem”, możesz napisać „podczas mojej pracy w dziale sprzedaży, udało mi się zwiększyć obroty o 20% dzięki skutecznej komunikacji z klientami”.
  3. Dostosuj swoje mocne strony do ogłoszenia o pracę: Upewnij się, że Twoje mocne strony są dostosowane do ogłoszenia o pracę, do którego aplikujesz. Zwróć uwagę na wymagania stanowiska i skup się na umiejętnościach, które są najbardziej istotne dla potencjalnego pracodawcy.
  4. Unikaj pisania o oczywistych rzeczach: Nie ma sensu pisać o rzeczach, które są oczywiste dla większości osób (np. „jestem punktualny” czy „umiejętnie obsługuję komputer”). Skup się na swoich naprawdę mocnych stronach i wyjątkowych umiejętnościach.
Czytaj też:  Jakie umiejętności są poszukiwane przez pracodawców?

reklama

Używaj konkretnych przykładów

Opisując swoje doświadczenie zawodowe i umiejętności, używaj konkretnych przykładów i liczb, które pomogą potencjalnemu pracodawcy lepiej zrozumieć, co potrafisz. Możecie opisać liczbę projektów, które zrobiliście, pokazać jak to poprawiło funkcjonowanie firmy lub ile więcej firma dzięki Wam zarobiła. Może współpracownicy albo klienci dobrze oceniali pracę z Wami? Jeżeli jest jakaś liczba lub opinia, którą możecie się pochwalić – koniecznie to zróbcie.

Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, napisz na przykład o tym, jak duże wydarzenie zorganizowaliście na uczelni, ile osób udało Ci się zgromadzić na swoim Instagramie, jak poradziliście sobie z trudnej sytuacji.

Dostosuj swoje CV do ogłoszenia o pracę

To prawdopodobnie najważniejsza rzecz! Upewnij się, że Twoje CV jest dostosowane do ogłoszenia o pracę, do którego aplikujesz. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę, spróbuj zrozumieć jak może wyglądać codzienna praca na tym stanowisku oraz zastanówcie się jak to, co umiecie, wiecie, co już zrobiliście pasuje do wymagań z CV.

Kluczowa sprawa, to wykazanie, że masz doświadczenie w każdym aspekcie, który jest oczekiwany lub, że wiesz, jak uzupełnić wiedzę czy umiejętności (np rozpoczęliście kurs z tego zakresu). Nie masz tylu lat doświadczenia, ile jest w wymaganiach w CV? Nie przejmuj się tym aż tak bardzo. Dostosuj swoje doświadczenie i umiejętności do wymagań stanowiska!

reklama

Poproś o pomoc inną osobę

Poproś kogoś z rodziny lub znajomych, żeby przeczytali Twoje CV i zwrócili uwagę na ewentualne błędy lub braki. Poproś ich, by przygotowali zestaw pytań do konkretnych elementów CV – może tak znajdziesz drobne informacje, które warto doprecyzować, a może przygotujesz się już na ewentualne pytania pracodawcy.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci przygotować skuteczne CV.

Udostępnij

O autorze

Piszę o życiu, pracy i związkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *