Szykujesz się do rozmowy o pracę? Nie zapomnij, że Ty też masz głos podczas rozmowy. Oto kilka pytań, które pomogą Ci wybadać potencjalne miejsce pracy!
reklama
Podstawowe zasady podczas rozmowy o pracę
Przede wszystkim słuchaj. Nie chcesz zamęczyć osób, które rekrutują Cię na to stanowisko, dlatego postaraj się wyczuć atmosferę, ale jednocześnie masz prawo dowiedzieć się więcej. Skorzystaj z tego prawa! Nieprzypadkowo pod koniec rekruterzy pytają Cię o to, czy masz jakieś pytania. Zadaj je. Jeżeli możesz, to notuj. A jeżeli nie możesz – staraj się zapamiętać. Warto przemyśleć wcześniej w jakim środowisku czujesz się dobrze. Czy wolisz luźniejsze relacje? Czy lubisz pracę samodzielną czy w zespole? Co ma dla Ciebie znaczenie w pracy?
Pytania przygotowane są w formie nieformalnej, ale pamiętaj: jeżeli nie przeszliście na Ty – dostosuj formę!
reklama
Czy to nowa rola w Waszej firmie? Dlaczego aktualnie jej potrzebujecie? / Dlaczego szukacie kogoś nowego na to stanowisko?
To pytanie to sposób na dowiedzenie się o to jak ważna z pozycji rekrutera jest ta pozycja, co może pomóc Ci ocenić potencjalną wysokość wynagrodzenia. Dodatkowo, jeżeli to nie jest nowe stanowisko, możesz dopytać o to, co się stało z poprzednim pracownikiem – co w jej lub jego pracy było w porządku, albo co było nie tak. Pamiętaj też – osoby, które mocno narzekają przy pierwszym spotkaniu na swoich pracowników, to prawdopodobnie szefowie, z którymi nie chcesz pracować.
Jakie są Wasze widełki płacowe, jeżeli chodzi o to stanowisko?
Powiedzmy sobie szczerze. Zazwyczaj nie dostaniecie odpowiedzi na to pytanie, jeżeli widełki nie pojawiły się już na poziomie ogłoszenia. Ale jeżeli dostaniecie – możecie dostosować swoją ofertę lub strategię negocjacyjną. Dlaczego więc nie spróbować?
Pamiętajcie tylko, by przygotować się na to, że w odpowiedzi sami dostaniecie pytanie: “a ile Ty chcesz zarabiać?”. Sami możecie wtedy podać swoje widełki.
reklama
Czy możesz mi więcej opowiedzieć o tym, jak wygląda typowy dzień pracy osoby na tym stanowisku?
Oferty pracy ofertami, ale życie życiem. Jeżeli to nie jest nowa pozycja w firmie, to manager powinien móc Ci powiedzieć jak wygląda zwykły dzień w roli, na którą aplikujesz. Odpowiedź na to pytanie może dużo powiedzieć Ci o oczekiwanym stylu pracy, który może Ci odpowiadać lub nie, albo o osobie, z którą rozmawiasz.
Co według Ciebie jest miernikiem sukcesu na tym stanowisku?
reklama
Ok, to pytanie warto dopasować do poziomu stanowiska, na które aplikujesz i powinno paść na rozmowie z Twoim potencjalnym przełożonym, a nie z osobą z działu kadr. Może też brzmieć po prostu “co Ci pokaże, że robię dobrą robotę?”. To nie jest łatwe pytanie dla większości managerów! Z pewnością pokaże Ci, co ma dla nich znaczenie. A jeżeli odpowiedź jest mętna i ogólna? Cóż, taki może być styl zarządzania tej osoby – poprzez chaos. To nie zawsze sprawia, że chce się przychodzić do biura. Przy tym pytaniu zdecydowanie warto słuchać odpowiedzi i nastawić się na szukanie czerwonych flag – odpowiedź może łatwo Ci pokazać czy chcesz pracować z takim przełożonym.
Jaki jest obecnie Wasz największy problem lub wyzwanie?
Nowi pracownicy często są potrzebni, by pomóc w zadaniach, które stoją przed firmą lub zespołem. Dzięki temu pytaniu dowiesz się co Cię czeka. Może w odpowiedzi usłyszysz o problemie, który już kiedyś przyszło Ci rozwiązywać i możesz już coś o tym powiedzieć? A jeżeli nie, to zapisz sobie odpowiedź, która padnie. Na następnym etapie możesz wrócić do tematu. A może ta wiedza pomoże Ci w trakcie pierwszych dni w tej pracy? Pamiętaj tylko, by nie improwizować w trakcie rozmowy rekrutacyjnej – opowiadaj o swoich doświadczeniach, a nie wyobrażeniach.
reklama
Co według Ciebie jest najtrudniejsze na tym stanowisku?
Ponownie, warto wiedzieć co może Cię czekać i jak na to może patrzeć Twój przyszły szef. Warto poznać sposób myślenia przełożonych i zastanowić się czy ta współpraca Ci pasuje.
Jak według Ciebie mi poszło? Co myślisz o moim doświadczeniu i tej rozmowie?
To pytanie pozwala wydobyć informacje, by rozwiać wątpliwości, które może mieć rekruter, rozwinąć dodatkowo jakąś kwestię czy dopowiedzieć coś istotnego. To prawdopodobnie najsprytniejsze pytanie w tym zestawie!
reklama